پیشرفته ترین شهرهای جهان در زمینه حمل و نقل عمومی

سیستم حمل و نقل به عنوان یکی از مهم ترین معیارهای رفاه در جوامع مختلف است و یکی از مهم ترین بخش های یک شهر است. این مسئله به قدری اهمیت دارد که کمبود یا فقدانش نام و توانایی شهر را تحت تاثیر قرار می دهد. می توان گفت که یکی از مهم ترین معیارهایی که از یک شهر یک نوع پیشرفته می سازد، همین گستردگی و فراوانی حمل ونقل عمومی اش است.حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی

حمل ونقل عمومی نه تنها برای ساکنین خود شهر بلکه برای مسافران و گردشگران هم می تواند حیاتی باشد. با وجود اینکه نمی شود از یک شهر انتظار داشت که در این حوزه بدون نقص عمل کند، به این شهرها که سفر کنید می توانید مطمئن باشید که در بهترین های دنیا از نظر حمل ونقل عمومی پا گذاشته اید.

10.هنگ کنگ

حمل و نقل عمومی

در انتهای فهرست و در رتبه ی دهم هنگ کنگ پرجمعیت را داریم که با این وجود که شلوغ ترین شهر آسیا است، یکی از بهترین سیستم های حمل ونقل عمومی را دارد. این سیستم شامل مترو 11 خطی، اتوبوس، مینی بوس، تراموا، قایق و تاکسی می شود. مسافران می توانند با خرید یک کارت اختاپوس سوار تمام وسایل نقلیه ذکر شده با هزینه ای کمتر از 10 دلار در روز شوند.

9.سنگاپور

حمل و نقل عمومی

سنگاپورکه یکی از امن ترین و خوش نقشه ترین کشور-شهر دنیا است، یکی از بهترین سیستم های حمل ونقل عمومی را هم دارد.

با وجود چهار سیستم (MRT (Mass Rapid Transit و یک سیستم (LRT (Light Rapid Transit که در سرتاسر شهر گسترده شده اند، اتوبوس های عمومی و تاکسی ها، همه جای این شهر در سریع ترین و راحت ترین حالت ممکن قابل دسترس است. تنها کافی است یک کارت EZ تهیه کنید و با میانگین هزینه ی روزانه ی کمتر از 4 دلار از تمام وسایل نقلیه ی موجود بهره ببرید.

8.تایپه

حمل و نقل عمومی

خوشبختانه یک شهر آسیایی دیگر در این فهرست وجود دارد و آن تایپه است. متروی خوب این شهر با 6 خط در سرتاسر شهر به ویژه منطقه تجاری گسترده شده است. تایپه آنقدری بزرگ نیست که نتواند از پس یک سیستم خوب، امن و سریع حمل ونقل عمومی بر آیید.

7.مونیخ

حمل و نقل عمومی

با اینکه حمل ونقل عمومی در این شهر بسیار گسترده و مناسب است، بسیاری از شهروندان آن ادعا می کنند که ترجیح می دهند پیاده بروند یا اینکه از خودروهای شخصی شان استفاده کنند. البته مسئولان این حوزه همیشه در تلاش اند که این سیستم را روز به روز توسعه دهند. شبکه ریلی شهری مونیخ تحت عنوان اس-بَن و شبکه ی اتوبوسی و تراموای این شهر تحت عنوان یو- بَن شناخته می شوند. بعلاوه خدمات نقلیه ی شب هنگام هم در این شهر وجود دارد. مسافران می توانند با دریافت کارت سیتی تور از این وسایل نقلیه بهره ی لازم را ببرند.

6.توکیو

حمل و نقل عمومی

ژاپنی ها را به پیشرفت های تکنولوژیکی و خوش قولی اشان می شناسند و شاید سیستم قدرتمند حمل ونقل شهری آنها باعث به وجود آمدن چنین ویژگی هایی شده است. البته سیستم نقلیه عمومی این شهر گران است و در بیشتر مواقع به اندازه ی کافی تمیز نیست.

5.لندن

حمل و نقل عمومی

لندن را به متروی قدرتمند و گسترده اش می شناسند، مترویی که با نام تیوب هم شناخته می شود. این مترو 12 خط دارد و اصلی ترین روش سفرهای درون شهری است. می توانید برای استفاده از این مترو هم از کارت های ویژه ی کرایه استفاده کنید و هم اویستر کارت را به صورت آنلاین تهیه کرده و از آن بهره ببرید.

4.بوستون

حمل و نقل عمومی

طبق گفته های سازمان حمل ونقل خلیج ماساچوست، سیستم گسترده ی حمل ونقل عمومی از سال 1631 در این شهر آغاز شده و در ابتدا این کار بر عهده قایق ها بوده است. در حال حاضر مترو، اتوبوس، قایق و راه آهن برون شهری با عنوان سیستم “تی” شناخته می شوند و سیستم حمل ونقل عمومی این شهر را تشکیل می دهند. قیمت کرایه ها تقریبا متعادل است و بستگی به میزان سفرتان دارد.

3.لوس آنجلس

حمل و نقل عمومی

لوس آنجلس را به ترافیک های وحشتناکش می شناسند و به همین دلیل هم است که 1.5 میلیون نفر در روز از مترو و اتوبوس برای سفر در شهر استفاده می کنند. برای خدمت رسانی به مردم لوس آنجلس، 2600 اتوبوس و حدود 127 کیلومتر مترو مهیا شده است.

2.نیویورک

حمل و نقل عمومی

جالب است بدانید که این شهر سهم 40 درصدی از کل حمل ونقل عمومی آمریکا را دارد و هفتگی به طور میانگین 8.4 میلیون مسافر از این سیستم استفاده می کنند. به همین دلیل است که این شهر توریستی سرمایه گذاری هنگفتی در این بخش کرده است.

1.دنور

حمل و نقل عمومی

دنور که رتبه ی اول در این فهرست را دارد، در سیستم حمل ونقل عمومی اش از اتوبوس، مترو و هواپیما استفاده می کند. در این شهر علاوه بر اتوبوس هایی با نام MallRide وجود دارند که هر روز مسافران را به صورت رایگان به استریت مال می برند. مقامات این شهر بعلاوه میلیاردها دلار برای توسعه ی حمل ونقل قطار سبک شهری، قطار برون شهری و اتوبوس های شاتل هزینه کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *